Régen keringenek városi legendák és masszívan kitartó tévhitek: mit kell és mit fölösleges tenni azért, hogy tovább bírja az akku.
Kár az okostelefonoktól többnapos üzemidőt várni, a nagy teljesítményigény, s főként az egyre hatalmasabb kijelzők zabálják belőlük a szuflát. Csodákat tehát nem lehet tenni, de az alábbiakban öt pontban összefoglaljuk a legelterjedtebb tévhiteket és felsorolunk néhány megfontolásra érdemes tanácsot:
1. Csak gyári töltőt használjunk – nem igaz
Nyilván jó a készülék saját gyártója által forgalmazott, márkás akkumulátortöltőt használni, de nem igaz, hogy a nem márkás, de azonos technikai adatokkal rendelkező „noname” töltőkkel nem lehet éppen úgy tölteni a készüléket. Póttöltőnek, munkahelyre tartaléknak, utazásra nyugodtan vigyünk névtelen terméket.
Természetesen használhatjuk az asztali számítógép USB aljzatát is, de jobb számolni vele, hogy a még ma is leginkább elterjedt USB 2-es aljzatokkal az örökkévalóságig tart a mobil feltöltése.
2. Ne telefonáljunk töltés közben – nem igaz
Csakugyan előfordult több készüléknél egy-két töltés közbeni robbanás, amiből az újságokban remek szalagcímek születtek, de valójában minden alkalommal kiderült, hogy nem gyári akkumulátor volt a telefonokban: akkuból ugyanis érdemes csakis gyárit tartani a mobilban. Egyébként nyugodtan lehet telefonálni, matatni töltés alatt az okostelefonon.
3. Soha ne kapcsoljuk ki a telefont – nem igaz
Éppen az ellenkezője javasolt: általában három-négynaponta érdemes teljesen kikapcsolni, majd újraindítani a mobilt. Gyorsabb lesz és stabilabb, ráadásul a restart jót tesz az akkumulátornak is.
4. Ne hagyjuk éjszakára töltőn a mobilt – nem igaz
Sokkal okosabbak ezek a készülékek annál, hogy úgymond „túltöltsenek”. Mikor száz százalékra jutott a telefon, a mobil csepptöltésre vált, nem melegedik túl. Annyiszor töltjük, ahányszor csak akarjuk: a legtöbb gyár szerint egyébként a legszerencsésebb 40 és 80 százalékos határok között hagyni a töltöttséget.
Hiába minden takarékosság: az akkumulátorok átlagos használat mellett nem bírják tovább 2-3 évnél. A bajok jelentkezésekor jobb újat vásárolni.
5. Csak gyári microUSB kábelt használjunk – többnyire nem igaz
Kárt biztos nem tesznek a névtelen kábelek, töltésre nyugodtan használhatjuk őket. Azonban például egyes Nexus készülékeknél megfigyelték, hogy adatcserére, ROM-olásra csak a gyári kábel volt alkalmas.
Tanácsok: így fogja tovább bírni az akku
Nehéz egyetérteni az üzemidőhuszárokkal, akik a kijelző fényerejét minimumra véve, az LTE kapcsolatot 3 G-re, sőt 2 G-re redukálva, az üzenetküldő alkalmazások, valamint az időjárás előrejelzés frissítéseinek lekapcsolásával produkálnak kimagasló üzemidőket – az okostelefonok összes előnyét elveszítve. Mégis, néhány beállítással, odafigyeléssel javíthatunk az akkumulátoridőn.
1. Az élvezhetőség szintjéig érdemes visszavenni a kijelző fényerejéből: az okostelefonok akkumulátorának legnagyobb fogyasztója ugyanis az egyre nagyobb felbontású display.
Ritkán takarékos a környezeti fényviszonyokhoz automatikusan alkalmazkodó beállítás: inkább „kézzel” találjuk meg az optimumot.
2. Szorgalmasan kapcsoljuk ki- és be a wifit, a Bluetooth-t. Ha nem használunk NFC-t, akkor legyen mindig kikapcsolva.
3. Töröljünk, vagy legalább függesszünk fel minden használaton kívüli applikációt: a frissítéseik, számunkra érdektelen adatforgalmuk visszafogja a teljesítményt, szívja a szuflát az akkuból.
4. Bár az okostelefon elvileg kvázi „lefagyasztja” az éppen nem használt appokat, a gyakorlatban érdemes azokat időnként kilőni a feladatkezelőben.
5. Számos Battery manager alkalmazás letölthető, s ha váratlanul szokatlanul gyorsan merülne a telefonunk, érdemes megvizsgáltatni velük, hogy melyik applikáció váltott extra fogyasztásra. Miután megszabadultunk az akkuzabáló alkalmazástól, az akkufigyelő is betöltötte feladatát, érdemes tőle szintén megszabadulni.
hirado.hu