Egy magyar találmánnyal küzdhet a világ a baktériumok ellen. A Budapesti Műszaki Egyetem professzora, Dr. Noszticzius Zoltán és kutatócsoportja környezetbarát fertőtlenítőt készített.
A magyar fejlesztésű szer elnyerte a Svéd Kereskedelmi Testület Gran Prize-díját is. Hatóanyaga a klór-dioxid. Az ebből készített oldat az emberi szervezetre egyáltalán nem ártalmas, viszont a gombákra, vírusokra és baktériumokra igen.
A szakember az M1 – Minden tudás című műsorában kifejtette, kísérletekkel és számításokkal is igazolták, hogy a kis élőlényeket rendkívül gyorsan pusztítja, a nagyokat pedig megkíméli, tehát olyan szer, amely nem kémiai szelektivitással pusztítja el a kórokozókat, hanem méretszelektivitással.
Pontosabban, minél kisebb egy élőlény, annál gyorsabban fejti ki rajta végzetes hatását. Az úgynevezett behatási ideje ugyanis a mérettel négyzetesen arányosan nő. Tehát míg egy átlagos méretű, vagyis nagyjából egy mikrométer átmérőjű baktériummal a másodperc törtrésze alatt végez, a nagyobb sejtekben, például az emberi szerveket borító nyálkahártyán vagy a bőrszövet nagyobb sejtjeiben, csak lényegesen hosszabb idő alatt tud kárt tenni.
A szer különösen jól használható a szájüregi kezeléseknél. Meglepő talán, de a patogén baktériumok a legnagyobb koncentrációban a szájban fordulnak elő. Az oldatot különböző fertőtlenítésekre alkalmazzák a fogorvosok, például a gyökérkezeléseknél is.
Az új magyar találmány segítségével a klór-dioxid minden korábbinál nagyobb tisztaságban állítható elő. Az oldat a humán orvoslásban bőr, nyálkahártya és szájhigiéniás sterilizáló szerként használható. Ipari és egészségügyi területen pedig felületek tisztítására is alkalmas, azonban Dr. Noszticzius Zoltán reményei szerint hamarosan a belgyógyászat egyik fontos készítménye is lehet.
hirado.hu