A múlt héten lelőttek egy 17 éves ezüsthátú hímgorillát az amerikai Cincinnati állatkertjében, miután egy 3 éves kisgyerek beesett a főemlős kifutója körüli vizesárokba, és az állat mintegy tíz percig vonszolta. Az állatkert igazgatója elismerte, bár a több mint 180 kilós állat nem fenyegette a gyermeket, de izgatott állapotban volt, és megítélésük szerint a fiatal élete veszélyben forgott, az altatólövedék pedig nem hatott volna időben. Az állat elpusztítása hatalmas felháborodást váltott ki a közösségi médiában.
– Látszólag a gorilla nem fenyegette a gyermeket, de nem volt megnyugtató látni, ahogy hurcolászta, pláne, hogy nem lehetett tudni, mi lesz a folytatás. Ahogy azt sem, hogy mit tesz a gyermek, és arra hogyan reagál a gorilla. Mivel a fiatal egy különösen veszélyes állathoz került be, a szituáció egyértelműen veszélyes helyzetnek minősült, így pedig nem volt mérlegelési jog. Az emberi élet védelme az elsődleges, erre jogszabályok vannak, Magyarországon is. Ezt követheti csak az állat védelme, még akkor is, ha védett – magyarázta Hanga Zoltán, a Fővárosi Állat- és Növénykert szóvivője a Kossuth Rádió Közelről című műsorában.
Arra a kérdésre, hogy miért golyóval lőtték ki a gorillát, miért nem kábították el, leszögezte: a kábító lövedék 5-10 perc után hat csak, a fájdalomra viszont azonnal reagál az állat, ezért nem lehet előre tudni, hogyan viselkedik majd. Csimpánzoknál volt olyan eset, hogy az orvosok belelőtték a fecskendőt az állatba, az meg egyből kikapta magából, és visszadobta. Ilyenekre is lehet számítani, ezért döntöttek inkább a lelövés mellett – magyarázta.
Hozzátette azt is, hogy ha az állatkert vezetése rosszul döntött volna, és esetleg valami történik a gyermekkel, akkor a döntéshozónak a bíróság előtt is felelnie kellett volna tettéért.
Bár az állat elpusztítása hatalmas felháborodást váltott ki a közösségi médiában, Hanga Zoltán szerint ugyanakkor az eset kapcsán a legfőbb kérdés inkább az, hogy miként kerülhetett be a gyerek a gorillához.