A korábbi éveknél optimistábban várják szilveszter éjszakáját a somogyi állatmenhelyek üzemeltetői, egybehangzóan állítják ugyanis, hogy az elmúlt évben már kevesebb petárdázástól, tűzijátéktól megriadt, elszökött kutyáról kaptak bejelentést. Feltételezik, nem azért, mert kevesebben durrogtatnak nagy jó kedvükben, hanem remélik, hogy több a felelős gazdi.
A chip önmagában nem elég
– Nálunk javult a helyzet az elmúlt évben, de szerintem nem a petárdázás lett kevesebb, talán a gondos gazda több – mondta el érdeklődésünkre Matyikó Zsuzsanna, a Siófoki Állatvédő Alapítvány elnöke. – Ám azt is látom, hogy sokan még mindig nem veszik elég komolyan a figyelmeztetéseket, azok persze igen, akiknek már tűnt el kutyájuk szilveszterkor. A többség viszont még mindig úgy gondolja, ha mondjuk öt-hat alkalommal nem indult el a nagyvilágba ijedtében a kutyája szilveszterkor, akkor nem is fog. Pedig ez bármikor megeshet.
Matyikó Zsuzsanna arról is beszámolt, hogy riasztásunk persze azért volt tavaly is, de azt is tapasztalták, hogy az emberek sokkal inkább hajlandóan egy-két órára biztonságba helyezni a talált állatot, mint évekkel korábban. Tavaly egy kutya kivételével valamennyi elkóborolt állat visszakerült a gazdájához 24-36 órán belül. – Ehhez persze az is kell, hogy a kutyában lévő chiphez tartozó adatok valósak legyenek – hívta föl a figyelmet az elnök –, még mindig nem késő aktualizálni az állatorvosoknál a nyilvántartó-rendszert. Mert hiába van chip a kutyában, ha mondjuk a hozzá rendelt telefonszám nem él.
Barcson nem volt nagy riadalom
Biczák Balázs, a Barcsi Természet- és Állatvédő Egyesület menhelyének vezetője is úgy látja, tavaly már jobb volt a helyzet környékükön, mint az azt megelőző években. – Tavaly egyetlen eltűnt kutyáról se kaptunk bejelentést szilveszterkor, tavalyelőtt kettőről, de mindkettő haza is került – mondta. – Persze elképzelhető, hogy azért tűnt el kutya a városban ebben az időszakban, de hozzánk nem érkezett jelzés erről. Tavaly egyébként kevesebb is volt a petárdázás Barcson. Amúgy nem kell feltétlenül szilveszter ahhoz, hogy találjunk kóborló ebeket az utcán, hivatalosan 70 a maximális létszám a telepen, de jelenleg nagyjából 90 kutyánk van. S ha találunk egy új kóbor állatot, ott az jelent gondot, hogy őt nem lehet azonnal összezárni másik kutyákkal, először karanténozni kell, aztán át kell esnie orvosi vizsgálaton, de még ezt követően se biztos, hogy össze lehet rakni egy már összeszokott csapattal.
Mindig jól jön a segítség
Biczák Balázs azt mondja, az állatok ellátásához pénzre, élelemre persze mindig szükségük van, előbbire főként jelentős üzemanyagköltségük miatt. – Mert húsért például a lábodi vágóhídra járok, de megállapodásunk van az egyik nagy áruházzal, onnan is kapunk élelmet, csak hát el kell menni érte – mondta.
Az élelem és a pénz persze nálunk is mindig jól jön, de azért olyan súlyos helyzet még nem adódott a telep fennállása óta, hogy egy-két hétre való élelmiszertartalék ne lett volna az állatoknak. Ezt márKiscsinál Erika, a Nagyatádi Természet- és Állatvédő Egyesület elnöke mondta, majd hozzátette: az adományokkal, az egyszázalék segítségével eddig mindig ki tudták gazdálkodni, hogy a telepen lévő nagyjából nyolcvan állatot ellássák. – Tavaly szilveszterkor hozzánk se érkezett bejelentés – mondta. – Ám mivel petárdázók mindig vannak és lesznek, szeretném hinni, hogy az évről-évre sulykolt figyelmeztetéseket talán már többen meghallják és meg is fogadják a tanácsokat: időben zárják biztonságos helyre kutyáikat a gazdik szilveszterkor!
Kaposváron is javult a helyzet
– Nagyjából öt évvel ezelőtt volt jellemző, hogy szinte megállás nélkül mentettünk egész szilveszter éjjel – emlékezett vissza Boncz Edit, a kaposvári Kutyatár egyesület vezetője. – Tavaly már jobb volt a helyzet, igaz január első napjaiban viszont jó néhányszor riasztottak bennünket. A javuló tendenciát én annak is betudom, hogy rendkívül hidegek voltak a szilveszter éjszakák, mint korábban, így kevesebben voltak az utcákon. Persze azért nyilván a rengeteg figyelemfelhívás is talán célba ér, ezért hát nem szabad abbahagyni. Mert a szemlélettel még mindig baj van. Vannak emberek, akikből még mindig hiányzik a felelősségtudat, nem vesznek tudomást arról, hogy kutya egy élőlény, s az lesz a sorsa, amit az ember szán neki.
A cicák nagyobb eséllyel találnak haza messziről, mint ősellenségeik
Szinte egybehangzóan állítják a somogyi állatmenhelyek üzemeltetői, hogy talán a legnagyobb gondot a kölyökkutyák elhelyezése jelent számukra, meleg helyet kell biztosítani nekik, s persze összerakni se lehet őket felnőtt fajtársaikkal.
De legalább ekkora gond, s nem is igazán vannak felkészülve a cicák fogadására. Barcson például úgy oldják meg, hogy a segítségre szoruló macskákat egy hölgyhöz helyezik ki, aki az otthonában látja el őket. Nagyatádon nemrégiben kaptak ajándékba egy pavilont, ami pillanatnyilag macskalakként szolgál a telepen. Az elkóborolt, sérült vagy kölyökmacskákat persze befogadják, de felkészülve ott sincsenek a tartós macskatartásra. A cicák vagy inkább a rendkívüli szaporulat Siófokon is óriási gondot okoz a menhely üzemeltetőinek, ahol persze ivartalanítással is próbálkoznak. Ahogy Boncz Editék Kaposváron is, mert szerintük cicáknál, kutyáknál is ez az egyetlen megoldás. Amúgy a cicák a szilveszteri riadalmat követően kicsit jobb helyzetben vannak, mint a kutyák. Ugyanis Matyikó Zsuzsanna szerint sokkal jobb a tájékozódási képességük, mint ősellenségüké, s akár két-három kilométerről is gond nélkül hazatalálnak, miután megnyugszanak.
Forrás: sonline.hu