Somogy „első oskoláját”, a csurgói református gimnáziumot 225 éve alapította a katolikus gróf, Festetics György. Ahogy régen, úgy ma is testvérként tekintenek az ide járó más vallású diákokra.
– Az elmúlt 225 évben ökumenikus szellemiség uralkodott, a diákság és a tantestület ugyanahhoz a közösséghez tartozónak vallja magát; közösek a programjaink, segítjük a másik felekezeti munkáját. Büszkék vagyunk saját hitvallásainkra, de ez nem gőgre, hanem hálaadásra és alázatra indít minket – emelte ki Kovács József igazgató-lelkész. – Intézményünk jellegzetessége: nyitottság egymás felé. Csak egy példát hadd említsek erre: több csapattal is beneveztünk az országos reformációs versenyre, és a felkészítő csapatban ott szerepeltek az evangélikus és a katolikus lelkipásztorok, hitoktatók is.
Az iskola fénykora Csokonaitól mostanáig
Az 1948-as államosítás után 1993-ban került újra egyházi tulajdonba a nagy múltú intézmény, egy gimnáziumi osztállyal indítottak. 2003-tól általános iskola is működik, egy évtizede a tanulók létszáma elérte a 300-at, és ez most sem változott. Arra a kérdésre, mikorra tehető az iskola fénykora, Kovács József így válaszolt: – Az utókor szerint bizonyára akkorra, amikor névadónk, Csokonai Vitéz Mihály itt tanított. A nevezetes időszakokat régen kiemelkedő alakokhoz kötötték és mindig összefüggött a város és a környék fénykorával. Én inkább a mindennapi munkát tekintem értékmérőnek. Iskolánk mai teljesítményét a tanulmányi versenyeken való eredményes részvétel, a sportban szerzett diákolimpiai érmek száma is mutatja, továbbá az irodalmi sikerek, a sikeres egyetemi felvételik.
– Nyolc tagozat működik, szociális-tanulmányi ösztöndíjjal támogatjuk diákjainkat, van művészeti képzés, tehetséggondozás is – tette hozzá. – Híres Nagykönyvtárunkkal ott vagyunk az ország Történelmi Emlékhelyeinek listáján. Ha ezekhez még hozzáveszem, a nálunk tanítók és dolgozók mindennapos erőfeszítéseit, kitartását, felkészültségét, akkor örömmel állapíthatom meg, hogy ma is fénykorát éli az iskola.
Kedvező kormányzati döntés született
Különleges esztendőnek ígérkezik az idei, hiszen az iskola fennállásának 225. évfordulója egybeesik a reformáció 500. jubileumi évével. A kortárs művészeti sorozattal már tavaly ősszel megnyitották az ünnepi programot, ugyanakkor hivatalosan márciusban veszi kezdetét; méghozzá egykori kollégájuk, Polaneczky Ottó emlékére rendezendő konferenciával. Pályázatuk sikerében bízva szeretnének majd a horvátországi Kapronca gimnáziumának tanáraival és diákjaival együtt ünnepelni. A hagyományos Kálvin-konferenciát többnaposra tervezik. Kovács József elmondta: a főépület felújítására készülnek és az új minden igényt kielégítő tornacsarnok építésére a kedvező kormányzati döntésnek köszönhetően.
– Hiszem, hogy a mindenség Urának tervei alapján indult el 1792-ben az oktatás, de tervez velünk az idén is, és a jövőben is – emelte ki. – Annak a vezetésére bízzuk magunkat, aki a teljes embert szerette és váltotta meg. Ezért mi pedagógusként szintén a teljes embert kívánjuk formálni, hogy ne csak boldoguljon, hanem boldog is legyen földi és mennyei értelemben egyaránt.
Őrzik az évszázados hagyományt
– Évszázados hagyományt őrzünk azzal, hogy a tanévnyitón az elsős, míg az évzárón a ballagó diákok vonulnak át a Festetics-kapun. De 1993 óta bevezetett szokásaink is vannak, s ezek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a mindennapokban megtapasztaljuk, Somogy „első oskolája” valóban az otthonunk. Csokonaisnak lenni pedig nem csupán felelősséget és munkát jelent, hanem rangot és kiváltságot is. Gamos A.
Forrás: sonline.hu