Egyfelől erdőlátogatási tilalom van a vadászatok és a vaddisznók malacozása miatt. Másrészt aki a szarvasok által levetett trófeákat hazaviszi, az lopást követ el.
Az időszerű téma kapcsán a somogyi erdőgazdaság, a SEFAG Erdészeti és Faipari Zrt. közleményt adott ki, melyet valóban érdemes átolvasni, mielőtt valaki mostanában nekivágna, mondjuk a zselici rengetegnek.
A gímszarvasok a bikák korának függvényében februárban és márciusban hullatják agancsukat. Jogilag a hullott agancs a vadászatra jogosult szervezetek tulajdona. Ennek megfelelően az elhullajtott agancs gyűjtésére csak a helyileg illetékes vadgazdálkodó írásbeli engedélyével nyílik lehetőség. A hullott agancs a vadállomány minőségére vonatkozóan fontos információforrás, ezért szakmai szempontból kiemelt jelentőségű, hogy a vadászterületeket gondozó szakszemélyzet kezébe kerüljön, hogy értékelhessék azokat. Sajnos a hullott agancsot nem csak az engedéllyel rendelkezők és az erre hivatott alkalmazottak keresik erdeinkben. Az illegális gyűjtők – gyakran − vadfajainkat indokolatlanul megzavarva, az engedély nélküli gyűjtéssel vagyon elleni bűncselekményt követnek el.
Az illegális agancsgyűjtők ismert módszere, hogy csatárláncban, kutyákkal végigjárják a vad által kedvelt nappali pihenőhelyeket. A megzavart vad menekülése közben idő előtt hullajthatja el fejdíszét, extrém esetben az agancstő sérülésével. Ezzel az őt megzavaró, űző személyek felesleges fájdalmat, örök sérülést okoznak, mely állatkínzásnak minősülhet. Mindez a sérülést elszenvedő bikáknál torz növekedésű agancsfejlődést okoz, mely jelentős értékvesztést jelent a vadgazdálkodónak mind anyagilag, mind erkölcsileg.
A gímszarvas bikák hasznosítási célja ugyanis a mind impozánsabb fejdísz növesztése, mely mögött a szakemberek 10-14 éves gondos munkája és befektetett pénze áll. Az illegális gyűjtők haszonszerzési tevékenysége ezzel veszélyezteti egy világviszonylatban ismert hazai ágazat sikeres működését és rengeteg többletfeladatot jelent. A téli etetések ugyanis a vad kondícióinak fenntartása mellett annak helyben tartását is elősegítik, így óvva meg a mezőgazdasági területeket.
A SEFAG Zrt. a rendőrséggel együttműködve fokozottan ellenőrzi a területet. Az engedéllyel nem rendelkező agancsgyűjtőkkel szemben eljárást indít a Társaság.
Mielőtt erdőterületre indul, kérjük, mérlegelje, hogy a hullott agancs engedély nélküli gyűjtése, területről történő elszállítása lopásnak minősül. Felhívjuk figyelmét arra, hogy ebben az időszakban kezdődik a vaddisznó malacozása. A malacaikat őrző kocák könnyen agresszívvá válnak. Ez a gyűjtőkre nézve veszélyt jelent.
Felhívjuk olvasóink figyelmét, hogy a fokozott vadászati tevékenység miatt több területen március 31-ig 24 órás erdőlátogatási tilalom lesz, melyről az illetékes önkormányzat körjegyzői hirdetőjén tájékozódhatnak. A jelzéssel ellátott túra útvonalakon ugyanakkor továbbra is szabad kirándulni.
(Forrás:kapos.hu)
A rengeteg vadászatok végett a vad ugyan ugy megsérti saját magát amikor a vadászatot megkezdik. A hajtok napi rendszereséggel hajtják üzik a szarvasokat “vadakat” ezzel ők ugyan ugy mint más ember kárt tesznek a vadakban 🙂
Több alkalommal találkozunk olyannal hogy a vad fejvesztve rohan át az utakon egyenessen a forgalomba az adott hajtás miadt!!! Ezt minek nevezik? Véleményem szerint a legnagyobb kárt maga az vadgazdálkodó kőveti el, hisz ők az erdők teljes területei megzavarásával lővik le a hajtott fáradt,ijedt vadat!
Kőrbe kell nézzni hogyan zajlik egy hajtás (vadászat) és az után nem olyan biztos hogy az aggancsozok lennének rossz vélemény alá vonva!!!