Új sorozatunkban, amelyben igyekszünk olyan témákkal előrukkolni, amelyek Dél-Somogyban is bizton érdekelhetnek nagyon sokakat, minden alkalommal egy-két konkrét területet járunk körül. A kormánypártok ez irányú tetteit a bőrünkön érezzük, azt ki-ki értékelje saját politikai hitvallása szerint úgy, ahogyan akarja. Ezért érdeklődésünk fókuszába nem is ők, hanem a közvéleménykutatók szerint is egyetlen reális alternatívának, a jelenlegi hatalom egyetlen potenciális kihívójának számító Jobbik, illetve annak térségbeli országgyűlési képviselője áll, az ő véleményére vagyunk kíváncsiak.
HÁLAPÉNZRŐL, EGÉSZSÉGÜGYRŐL
HDS: – Azt hiszem, a magyar egészségügy egy nagyon kényes, de megkerülhetetlen területe az, ami most a terítékünkre kerül…
Ander: – Így van. Viszont tudni kell, hogy a szakma és az emberek is visszautasítják a hálapénzt.
HDS: – Bizonyára végeztek erre vonatkozó felméréseket is.
Ander: – Nem csak mi készítettünk ilyen felméréseket. A Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezete (Reszasz) által végzett felmérés eredménye ugyanaz, mint amit a Jobbik konzultáció során már kimondott: a hálapénz rendszerét teljes egészében ki kell vezetni az egészségügyből.
HDS: – Az orvosok sem óhajtják a hálapénzt? Kissé meghökkentő.
Ander: – Pedig ez az igazság. A Reszasz szerint az orvosok többsége hálapénzmentes egészségügyben szeretne dolgozni, 60 százalékuk szerint azonban pusztán a béremeléssel a paraszolvencia nem fog eltűnni.
HDS: – Szóval, nem lesz ez egy olyan egyszerű történet.
Ander: – Ezt mi sem állítjuk. De ha a Jobbik a választók bizalmából kormányzati megbízást kap, el fogja érni a hálapénz végleges felszámolását. Ez egészen bizonyos. A jelenlegi helyzet ugyanis tarthatatlan, mert Orbán Viktor kormánya nem tesz semmit az egészségügy mindennapi korrupcióját jelentő hálapénz ellen. A normális állapotok kialakításának alapját mindazonáltal a bérezési rendszer megreformálása és az egészségügyi dolgozók munkakörülményeinek javítása jelenti.
HDS: – A Fidesz majdnem doktoros javaslata sem építi az egészségügyet?
Ander: – Az Orbán-kormány terve, miszerint emberek százezreit doktorok helyett nővérek látnák el és kezelnék kórházainkban és szakrendelőinkben, kész katasztrófa. A majdnem doktorként elnevezett okleveles szakdolgozók alkalmazása jól beleillik a kormány egészségügyi politikájába, amelynek eredménye a majdnem egészségügy lett. Nagyon fontos a nővérek, ápolók szerepe, de amit most a kormány kitalált, még tűzoltásnak sem jó. Ezzel nem lesz jobb az egészségügy.
HDS: – Önök tehát nem értenek egyet ezzel az elképzeléssel.
Ander: – Nem bizony, mert az Orbán-kormány terve veszélyes, és emberek százezreinek biztonságát veszélyezteti, mivel az egyébként is agyonterhelt ápolók helyzetét tovább rontja.
HDS: – A Jobbik szerint melyek a fő okai annak, hogy hazánk egyre hátrébb szorul az egészségügyi nemzetközi összehasonlításokban?
Ander: – Az ágazat forráshiányos, nem csoda hát, ha tégláira esnek szét a budapesti kórházak. De csökken a nővérek utánpótlása is, az orvosbárók miatt pedig sorra mondanak fel a rezidens orvosok.
HDS: – Mi a megoldás?
Ander: – A Jobbik a nép pártján áll: egy bőségesen finanszírozott és biztonságos egészségügyet szeretne, amely megegyezik a nép hangjával is. Ne is mondja, hallom a kérdést, „honnan lesz erre forrás?”. Csak egyetlen példa. Valóban kell nekünk 200 milliárdért stadion, amikor ilyen gondok vannak?
H.D.