Szinte semmilyen elvárás nincs, csak annyi, hogy akarj tanulni és dolgozni. Az erőfeszítéseket viszont szépen meg is fizetik: határozatlan idejű szerződéssel, és elképesztően magas bérrel. Szuper ajánlatokkal csábítják Németországba a magyarokat, közben itthon tombol a munkaerőhiány.
A magyar állásközvetítő oldalakat is elöntik a külföldi hirdetések, tárt karokkal várják, és igen jó fizetésekkel csábítják a magyarokat a külföldi cégek, miközben itthon tombol a munkaerőhiány. A német fizetésekkel azonban egyáltalán nem tudnak versenyezni a hazai bérek. Erre nagyon jó példa az az álláshirdetés is, amit ma reggel szúrtunk ki, nagyjából 2 perces keresgélés után.
A leírás szerint németországi klinikára keresnek szakápolókat, és nincs szükség sem szakmai tapasztalatra, sem nyelvtudásra. Biztosítanak szállást, legalább 700 óra minőségi nyelvoktatást, átvállalják minden fordítás és vizsga költségét, és havi 1250 euró fizetést is adnak, amiért a nyelvoktatáson kívül legfeljebb 120 órát kell dolgozni egy hónapban.
Amikor ez a nyelvtanulós projekt véget ér, és sikeres B2-es nyelvvizsgát tesz a jelentkező, akkor határozatlan idejű szerződést kap a német klinikára (főállásban), és az ottani bértábla szerint havonta legalább 2 400, de akár 3 500 euró alapfizetést is adnak. És ehhez még hozzájönnek a pótlékok.
A hazai munkaerőhiányhoz az is hozzájárul, hogy sokan inkább külföldön keresik a boldogulásukat. Idén az első félév során 324 orvos, 78 fogorvos, 327 egészségügyi szakdolgozó és 19 gyógyszerész kért külföldi munkához hatósági engedélyt. Tavaly egész évben összesen 823 egészségügyi dolgozó kért ilyen engedélyt. Az ápolók közül a legtöbben Németországba vagy Ausztriába mennek, és idén volt olyan 60-65 közti szakdolgozó is, aki külföldre kért munkaengedélyt. Inkább az elvándorló fogorvosok számában van érezhetőbb csökkenés, ott 2015-ben egy év alatt még 252-en mentek el, ez a szám idén akár 200 alatt is maradhat.
Magyarországon is jelentős az orvosok és az ápolók hiánya. 2017 nyarán a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a humán egészségügyi és szociális ellátás területén 7028 állás volt betöltetlen.
Emelkednek a bérek
A szakdolgozói kamara szerinta fokozódó bérfeszültség megoldásához és az egészségügy más ágazatokhoz képest meglévő lemaradásának csökkentéséhez egy köztes béremelésre lenne szükség. Annak ellenére ugyanis, hogy a bérmegállapodás nyomán egy olyan szakdolgozói bértábla lépett hatályba, amely figyelembe vette a pályán eltöltött időt és a végzettséget, a mindezt a fizetésekben kifejező különbség néhány hónap alatt eltűnt, amikor januártól a kormány döntésének következtében 161 ezer forintra emelkedett a garantált bérminimum. Ez ugyanis harmadára-negyedére apasztotta azt a 60-70 ezer forintot, ami egy OKJ-s végzettségű és egy diplomás, illetve egy kezdő és egy több évtizede pályán lévő ápoló fizetése között volt.