Sajtótájékoztatót tartott a budai luxusnegyedben található elitiskola előtt Ander Balázs jobbikos országgyűlési képviselő, a parlament Kulturális Bizottságának ellenzéki alelnöke. Amint azt már a Dél-somogyi honatyától megszoktuk, most sem finomkodott, s bizonyára nagyon sokak nevében beszélt, amikor a képmutató politikai elitet ostorozta.
Hol a pofátlanság határa? – kérdezte. Hiszen mégis van annak valami diszkrét bája, amikor a közoktatásért is felelős minisztérium egyik államtitkára (követve főnöke, a miniszter példáját), nem állami, hanem méregdrága magániskolába járatja gyermekeit, nem sajnálva 4 millió forintot éves szinten azok taníttatásáért. A fideszes álszentséget és urizálást már megszoktuk, ez a történet sem érdekelne senkit, ha amúgy a hazai közoktatás rendszere betöltené azt az alapvető funkciót, hogy mérsékelje a társadalmi egyenlőtlenségeket és biztosítsa a társadalmi mobilitást – folytatta a képviselő.
Ander hozzátette, hogy az extrém szelektivitás miatt a magyarországi iskolaügy nyugodtan választhatná mottójául azt is, hogy “ahová születtél, ott is maradsz”. A gyerekes családok 42%-a a létminimum alatt él, nekik még egy különóra is gondot okoz, milliós tandíjakról nem is álmodhatnak.
A barcsi honatya szerint a valóság az, hogy a közoktatás eredményei romlanak, az állami iskolákban sokszor frusztrált, túlhajszolt, alulfizetett pedagógusokkal találkozni. Némelyik térképről letörölt járás “gladiátorképzőjében”, ahol egyes diákok példaképei bűnözők és uzsorások, háziállatai pedig rottweilerek és pitbullok, döcögve halad az integráció. Ott a multikulti sem úgy fest, mint ahogyan azt az elit magániskolákban elképzelik.
A jobbikos politikus úgy véli, a védett lakóparkokból okoskodó elit gondosan ügyel arra, hogy csemetéiket elszeparálják a pórnéptől.
Ha a kormánypártiak szerint a közoktatás állapotáról adott jobbikos helyzetjelentés csak ellenzéki hiszti, akkor bizonyítsák ennek ellenkezőjét, és magyarázzák meg, hogy gyermekeiket miért nem állami iskolákba, miért méregdrága magániskolákba járatják. Hogy van az, hogy ilyenkor magánügyről papolnak, és zokon veszik, ha az emberek ebbe beleszólnak, miközben ők annyi szabadságot sem hagynak az átlagembereknek, hogy azok szülőként vagy a diákönkormányzat tagjaként érdemben beleszólhassanak, hogy ki legyen saját iskolájuk igazgatója…
A közoktatás a legfajsúlyosabb közügy! – zárta budapesti sajtótájékoztatóját Ander.