Otthon / Friss hírek / Az Orbán családnak dolgozó ügyvédi iroda számláját is az adófizetők állják, nem csak az Eliosét

Az Orbán családnak dolgozó ügyvédi iroda számláját is az adófizetők állják, nem csak az Eliosét

Az Orbán család jogi ügyeit intéző ügyvédi irodának sem kéri a magyar kormány az uniós támogatást – tudta meg a 24.hu. A magyar adófizetők állják a cechet.

Negyedrészben a magyar kormány is elismerte, hogy az Orbán Viktor családjáig érő Elios-ügyben helye van az uniós támogatásmegvonásnak. Legalábbis a  tárgyalásokon a 24.hu információja szerint eredetileg 25 százalékos büntetést vállalt volna be a magyar fél, de ezt az ajánlatot nem fogadta el az Európai Bizottság. Ragaszkodott a teljes összeg, a 43,7 millió eurós (jelenlegi árfolyamon durván 13,9 milliárd forintos) támogatás megvonásához. Ezt javasolta ugyanis az OLAF, az unió csalás elleni hivatala.

Mint tavalyi cikksorozatunkban bemutattuk, a korábban a miniszterelnök veje, Tiborcz Istvánérdekeltségében álló Elios Innovatív Energetikai Zrt. közvilágítási beruházások sorát nyerte el, és a tarolás körülményeit vizsgálva az OLAF különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás gyanúját állapította meg. Azt javasolta az Európai Bizottságnak, hogy a szűrőn fennakadt 35 projektre ne utaljon egyetlen eurót se az uniós polgárok adójából. Ugyanakkor a magyar hatóságoknak is megküldte a vádirattal felérő jelentését, és kérte az ügy kivizsgálását.

Az OLAF ennyit tehet, de a büntetőjogi procedúrát az adott országnak kell végigvinnie, ha akarja. Magyarország nem akarta: ugyan Polt Péter legfőbb ügyész tavaly év elején vizsgálatot rendelt el, de novemberre kiderült, hogy a magyar nyomozóhatóság nem találta bűncselekmény nyomát, akármilyen részletesen taglalta is az OLAF a kiépített csalási szisztémát és annak összefonódó szereplőit. Meg is nevezte a gyanúja szerinti csalás szervezőit, cégeket és személyeket, a központi figurák között Tiborcz Istvánt és üzlettársát, Hamar Endrét is említve. Az OLAF azt kérte, a magyar hatóságok vizsgálják meg, valóban szervezett bűncselekmény történt-e. Ha a válasz igen, akkor a fő szervezők öttől tíz évig terjedő börtönbüntetést is kaphattak volna.

Budapest, 2017. november 30.
Polt Péter legfõbb ügyész beszámolót tart az ügyészség 2016-os tevékenységérõl az Országgyûlés plenáris ülésén 2017. november 30-án.
MTI Fotó: Koszticsák Szilárd
Polt Péter legfõbb ügyész Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI

A magyar kormány más utat választott. Először Jávor Benedek, a Párbeszéd európai parlamenti képviselője írta meg a blogján, hogy a kormány lezárta az ügyet, úgy döntött, nem küld számlát, vagyis nem kéri Brüsszeltől az Elios-projektekre szánt támogatás kifizetését. Ezzel megszűnik a vita, az Elios-tulajokat nem éri bántódás, a magyar költségvetésből, azaz az adófizetők pénzéből pedig kifizetik a cechet. Minden állampolgár, csecsemőtől az aggastyánig, nagyjából 1400 forinttal járul hozzá a vircsafthoz. Ezért is nyilatkozhatta Ingeborg Grassle, az EP költségvetési ellenőrzési bizottságának elnöke az Indexnek, hogy a kormány lépése „egy bölcs döntés, amely az EU problémáját megoldja, de a magyar adófizetőkét nem”.

Pedig elméletileg

arra is lenne mód, hogy ne a magyar adófizetőkre hárítsák a terheket, még akkor is, ha a büntetőügy elhalt.

A szokásos menetrend szerint az OLAF-vizsgálat után az irányító hatóságnak, azaz az Innovációs és Technológiai Minisztériumnak (illetve az elődjének) szabálytalansági vizsgálatot kellett lefolytatnia az Elios-projekteknél. Megkérdeztük, milyen eredménnyel zárult a minisztérium kutakodása, milyen szabálytalanságokat állapított meg, és milyen intézkedést tett, illetve kért.

Az innovációs tárca rekordsebességgel, a hivatali idő kezdésétől számítva 24 percen belül küldte is a választ, igaz, nem volt köze a kérdéseinkhez:

A közvilágítás-fejlesztési projektet eddig is a kampányeszközként használta a bevándorláspárti ellenzék a saját politikai céljai eléréséhez, most sincs ez másként.

A projektek megvalósultak, és a rendőrség is megállapította, hogy nem történt bűncselekmény – írták még. A KEOP (Környezet és Energia Operatív Program, ebbe tartoztak az Elios-projektek) uniós fejlesztési keretének 100 százalékát ki tudta használni Magyarország, nem vesztettünk forrást – állította a tárca, előrevetítve, hogy az elszámolásból kikerülő tételek ellenére is száz százalékon fog zárni a KEOP. A kincstári magyarázat szerint mindig túlvállalás történik, mert az Európai Bizottság mindig vitatja a projektek egy részét. 110 százalékát költöttük el a rendelkezésre álló keretnek, és mind a 100 százalékot lehívtuk olyan projektekkel, ahol nem volt vita a kormány és a brüsszeli bizottság között – ismételte meg a minisztérium.

Arról azonban nem szólt, hogy ha uniós pénz nem is,

az Elios-ügy kapcsán magyar adóforintok kárba vesznek, mert szabálytalan, túlárazott beruházásra ment el támogatás, amiből még a magyar kormány is helyénvalónak látta volna nagyjából 3,5 milliárd forint visszafizetését.

Ráadásul egyes érintett településeken jelezték, hogy a korszerűsítés után nem lett jobb a szolgáltatás, sőt sötétebb lett, és az üzemeltetés sem hozta a várt megtakarításokat.

Ezt az irányítóhatóságnak is észlelnie kellene, mert monitoringeljárás keretében évente meg kell vizsgálnia a támogatásból megvalósult beruházásokat. Megkérdeztük, hogy az Elios közvilágítási projektjei esetében mi az eredmény, mennyivel javult a fényhatás, illetve mennyi megtakarítást hozott a beruházás az egyes önkormányzatoknak. (Hiszen azért kerülhetett egyáltalán a Környezet és Energia Operatív Programba az Elios-biznisz, mert a kivitelezői ajánlat szerint a LED-lámpás korszerűsítés energia- és költségmegtakarítást hoz.)

A vizsgálat eredményeit firtató kérdésekre azonban nem kaptunk válasz. A Miniszterelnökség pedig nem is reagált arra, kezdeményezik-e a csaknem 14 milliárd forintnyi támogatás visszafizetését a beruházásokat megrendelő önkormányzatoktól vagy a beruházásokat elvégző Eliostól, esetleg a projektekben részt vevő tanácsadóktól.

Fotó: Bielik István / 24.hu
Fotó: Bielik István / 24.hu

Nem válaszoltak arra sem, miért döntöttek úgy, hogy nem vitatkoznak az Európai Bizottsággal, inkább el sem küldik Elios-számlákat Brüsszelbe. Pedig korábban egy, a G7 által megszellőztetett kormányzati jelentésben az állt, utolsó vérig csatáznak a bizottsággal, mert a tapasztalatok szerint érdemes vitába szállni, lehet faragni a büntetésekből.

Az egyik példaként az úgynevezett aszfaltkeverőügyet hozták fel (az útépítés elnyerésének feltételéül szabták, hogy az építkezés helyszínétől adott távolságon belül aszfaltkeverőüzem legyen) mint amelyben a 130 milliárd forint kilátásba helyezett büntetés végül 48 milliárdra apadt. Valójában azonban itt sem a büntetést mérsékelte az Európai Bizottság, hanem egyes beruházásokat kivettek az uniós finanszírozású csomagból. Vagyis

az Elios-trükköt nem először játssza el a magyar kormány.

És azt is világossá tette az innovációs tárca, hogy nem utoljára. A Népszavának úgy nyilatkoztak, hogy az Elioson kívül „Magyarország számos egyéb tételt sem fog elszámolni az Európai Bizottsággal.”

A Miniszterelnökség arra a kérdésünkre sem válaszolt, hogy a bizottsággal folytatott viták során mely más projekteket vettek ki az uniós támogatású programokból, és összesen mekkora összeget kell a brüsszeli helyett a magyar költségvetésből finanszírozni. Információnk szerint azonban

két állami óriásmegrendelés esetében is a magyar adófizetőkre terhelik a számlát: a bizottság által a kezdettől vitatott tanácsadóprojektekről van szó.

Az egyik a Nemzeti Fejlesztési Programiroda Nonprofit Kft. 5 milliárd forintos megbízása, amely az  összesen 420 milliárd forint értékű víziközmű-beruházásokhoz kapcsolódik. Ez az egész az Európai Bizottság szerint felesleges volt, ráadásul durván túlárazott.

A másik a Miniszterelnökség 4,8 milliárd forintos megbízása, amely elméletileg arra szolgált, hogy az uniós támogatású projektek közbeszerzéseinek szabályosságát segítse, a brüsszeli revizorok mégis minden eddiginél több hibát találtak. Mint korábban megírtuk, a rengeteg szabálytalanság miatt minden tizedik euró visszafizetését javasolta az Európai Bizottság.

A tanácsadó konzorcium tagjai között volt a Lázár János egykori kancelláriaminiszter holdudvarába sorolt Ész-Ker Kft. és a Bajkai István Fidesz-alapító, országgyűlési képviselő nevével fémjelzett, Orbán Viktor jogi ügyeiben is eljáró SBGK Ügyvédi Iroda. A botrányos hibaarány nyomán a teljes keretet nem is használhatta fel a konzorcium, a Miniszterelnökséget átvevő Gulyás Gergely legalábbis azt közölte, hogy felmondták a szerződést.

forrás: 24.hu

TG Facebook Comments

About hellodelsomogy

Check Also

„Nem fogadjuk el a büntető szemléletet” – az orvosok szerint a belügy nem jó irányba viszi az egészségügyet

„A Kamarával a tárgyalást eredményesen zártuk, amit Dr. Kincses Gyula elnök úr levélben köszönt meg” …

Leave a Reply

Close
%d bloggers like this: