Az emberi aljasság és kegyetlenség legdöbbenetesebb. legmegrázóbb eseteivel találkozik nap mint nap az orvos, aki a háború sújtotta Kongói Demokratikus Köztársaságban tart fenn kórházat a megerőszakolt nők és gyermekek gyógyítására.
Denis Mukwege kórházában több mint 85 ezer áldozatot gyógyítottak már.
Az orvosról és a kórházról a 24.hu közölt megrázó összeállítást. Ebben azt írják, gyakran anyaszült meztelenül, vérezve támolyognak be hozzá az áldozatok. A nőgyógyász 1999-ben találkozott a legsúlyosabb esetével: egy nőt több fegyveres megerőszakolt, majd a lába közé lőttek.
Mukwege idén Nadia Muraddal közösen kapta a Nobel-békedíjat. A nőgyógyász azt mondja, boldog embernek tartja magát:
“A boldogságomat mások boldogságában találom meg. Ha fel tudok emelni egy lelket, akkor én magam is boldog lehetek” – vallja.
A Burundiban orvosi diplomát szerzett, majd Franciaországban nőgyógyásznak tanult Mukwege hazatérésekor tört ki a véres polgárháború Kongóban. Kórházát 1999-ben alapította meg. Eredetileg a helyi nők biztonságos szülését segítette, de akkor határozta el, hogy nem egyszerű szülészként fogja folytani, mikor betámolygott hozzá a bestiális kegyetlenséggel megerőszakolt, majd meglőtt nő.
Azután napi rendszerességgel volt kénytelen találkozni az emberi kegyetlenség nyomaival, a fizikai és pszichés gyógyulást kínáló intézményébe messziről érkeznek a megerőszakolt nők. A több tízezer áldozatot látva az orvos megelégelte a nőket semmibe vevő férfitársait és az esetek felett szemet hunyó politikusokat.
„Férfiak vagyunk, és tudjuk, honnan jövünk. Miért maradunk csendben akkor, amikor éppen az eredetünket akarják elpusztítani? Mindannyiunkat nő szült. Talán elvesztettem az utam, és egy olyan világban élek, amit nem értek.” – nyilatkozta keserűen 2012-ben Mukwege.
Generációk esnek erőszak áldozatául. A nőgyógyász operált olyan nőt, akinek 15 évvel korábban az anyja is a műtőasztalán feküdt, és műtötte az unokáját is, aki még csak kisbaba volt.
„Nincsenek szavaim, hogy leírjam és elmagyarázzam a szemem előtt zajló brutalitást” – mondta.
Kongóval és az ott zajló borzalmakkal nem törődött senki. A sokkoló események hírét az orvos barátai vitték el a világ vezető politikusainak, mégpedig a lehető legnaturalisztikusabb módon ábrázolva a történéseket.
Platon Antoniou fotós, a 2018-as davosi Világgazdasági Fórumon elmesélte egyik fotóalanya, a 17 éves Esther történetét, akit 16 évesen raboltak el, mikor a szülei vízért küldték. Több férfi erőszakolta négy napon át, egy fához kötözve. Sikerült elszöknie, de akitől segítséget kért, szintén megerőszakolta. Az erőszakból gyermeke fogant.
A hatóságok egyszerű magyarázatot adtak az erőszakhullámra:
“A golyó pénzbe kerül, a megerőszakolás ingyen van.”
Afrikában hagyománya van az ellenség megtörésének asszonyaik megerőszakolása által.
A Nobel-békedíjat kapott 63 éves orvos ellen egyébként 2012-ben merényletet követtek el, testőre mentette meg ő és családja életét. Elhagyta kongót, de alig egy év után visszatért, hogy folytassa emberfeletti munkáját. A kormány elvette a kórháza pénzét, de ő nem adta fel. Öt gyermeke van, napi 18 órát dolgozik a kórházban az áldozatok megmentésén.
(Forrás: 24.hu)