Szűk két hete a Népszava robbantotta a hírt, hogy Kásler Miklós erőforrásminiszter 10 pontos reformcsomagot nyújt be a magyar egészségügy megreformálása végett. A lap akkor arról írt, hogy az első durva becslések szerint a teljes pakk 1000-1500 milliárd forintba kerülhet.
Előterjesztésében Kásler többek között arról értekezett, hogy évente 24 ezer magyar hal meg csak amiatt, hogy nem kezdik meg kellő időben a kezelését.
Most arról írnak, hogy ez az egész elbukott, mielőtt még a kormány elé kerülhetett volna, a pénzügyminisztérium ugyanis állítólag megtorpedózta azt a tárcaközi egyeztetés fázisában. Szerintük ugyanis idén biztosan nincs ilyesmire pénz a költségvetésben. A cikk szerint kétséges, hogy a Kásleréval párhuzamos két másik nagy reformtervből – vagyis a Nemzet Bank pontjaiból és a Pénzügyminisztérium elképzeléseiből – lesz-e bármi.
A tízpontos Kásler-csomag költségeit nézve két legnagyobb eleme
- a főváros teljes egészségügyi ellátását átalakító, az úgynevezett szuperkórházak felépítését is magába foglaló Egészséges Budapestért Program
- és a Semmelweis Egyetem fejlesztése
lettek volna.
Kásler a Népszava szerint öt nagy népbetegségcsoportot jelölt meg, hogy az ezek gyógyításával foglakozó országos intézeteket is felfejlesszék.
Ezek a daganatos-, a keringési- és a mozgásszervi, a gyermekgyógyászati, és a pszichiátriai betegségek.
A csomag további pontjai
- az alapellátás modernizálása
- a sürgősségi ellátás modernizálása
- és a prevenciós feladatokat összefogó Nemzeti Népegészségügyi Szakpolitikai Program
lettek volna.