Bár a Hankook 2012 óta stratégiai partnere az Orbán-kormánynak, mégsem nyújt segítséget a munkavállalóknak béremelési követeléseikhez. A Jobbik azt követeli, a kabinet üljön le tárgyalni a dél-koreai céggel. Az ellenzéki párt „magyarkvótát” vezetne be a munkáltatóknál, eltörölné a rabszolgatörvényt és bővítené a sztrájkjogot is.
A rácalmási Hankook alkalmazottai átlagosan nettó 180 ezer forintot keresnek, ehhez szerettek volna 18 százalékos béremelést kiharcolni, hogy fizetésük elérje a 200 ezer forintot – mondta szerdai sajtótájékoztatóján Pintér Tamás, a Jobbik politikusa, a dunaújvárosi térség egyéni országgyűlési képviselője. A munkavállalók kérését a dél-koreai tulajdonos megtagadta – ismertette, majd hozzátette, a tulajdonosnak „hogy ukrán, mongol vagy magyar, az mindegy”.
A konzervatív ellenzéki politikus emlékeztetett, az Orbán-kormány 2012 óta áll stratégiai partnerségben a Hankookkal. Idézte a stratégiai megállapodás egy részletét, mely szerint kölcsönös párbeszédet kell folytatni a cég és a kormányzat között.Emlékeztetett, hogy a kabinet helyszínt és alacsony iparűzési adót biztosít a dél-koreai cégnek, de – kérdezte – hogyan lehet, hogy nem sikerül elérni azt, hogy nettó 25 ezer forint béremelést kapjanak a dolgozók?
Az a magyar kormány, mely nem képes megvédeni a magyar munkavállalókat, az gyenge, hazaáruló
– húzta alá Pintér. Úgy véli, a kormányzat a külföldi bevándorló munkaerőt hívja az országba.
Vidéken az ukrán vagy egyéb nyelv ismerete már nem is előny, hanem már-már követelmény
– ismertette. Hozzátette, őket a magyarokénál jóval alacsonyabb munkabérért alkalmazzák.
Pintér kiemelte, a Hankook sztrájkra hajlamos munkavállalóit a lakhatás elvesztésével, kirúgással fenyegetik, és emlékeztetett arra az elképesztő esetre, amikor külföldi rendszámú, fekete autók jelentek meg a cégnél az új biztonsági szolgálat embereivel. A sztrájkoló dolgozókat pedig az anyagi juttatások megvonásával zsarolják – hangsúlyozta.
A Jobbik ezzel szemben „magyarkvótát” követel – emlékeztetett a képviselő pártja javaslatára, mely előírná, hogy a munkáltatók legalább 90 százalékban magyar állampolgárságú munkavállalókat alkalmazzanak, a külföldieket pedig tanítsák meg legalább az alapfokú nyelvvizsga szintjéig magyarul.