A Balatonakalit és Dörgicsét összekötő kanyargós út az egyik legszebb Balaton-felvidéki útvonal. A községet eddig elkerülte a beépítési láz, ami a Balaton körüli települések nagy részét jellemzi, nincsenek üvegpaloták, viszont bőven akad még a tájba illő, nádfedeles, zöld zsalus házakból.
Először 2020 augusztusában hallottak a helyiek arról, hogy a képviselő-testület egy több pontból álló rendezésiterv-módosítást szeretne elfogadni. A koncepció előkészületéről az önkormányzat a lakosságot nem tájékoztatta, ezért többen aláírásgyűjtésbe kezdtek, hogy megismerhessék a részleteket. A kezdeményezést az alig 300 lakosú falu lakosságának több mint negyede támogatta, és augusztus végén a Dörgicsei Szőlőhegyért Civil Társaságot is létrehozták azzal a céllal, hogy megakadályozzák a község arculatának megváltoztatását. A nyomás hatására az önkormányzat péntekre lakossági fórumot hívott össze, amire a frissen alakult civil szervezet előre elküldte a lakosságot izgató kérdéseket.
Megkerestük Jánó Leventét, Dörgicse polgármesterét, de sok részletet nem árult el a tervekkel kapcsolatban. Csupán annyit mondott, azon dolgoznak, hogy a falugyűlésen tájékoztassák a lakosságot a területre vonatkozó elképzelésekről, ám hangsúlyozta, hogy elfogadott, végleges tervek még nincsenek. A polgármester szerint a település vezetése a főépítésszel együtt mindent megtett, hogy megmaradjon a falu hagyományos képe, szigorúan betartatták az építészeti előírásokat. A Balázs-hegy melletti terület tulajdonosainak is jelezték: eredeti elgondolásuk, amely egy nagy méretű, turisztikai célú épülettömb megvalósítása lett volna, nem fog átmenni, kisebb épületekben gondolkodjanak.
Ennél több derült ki viszont abból a lapunk birtokába jutott levélből, amelyben a polgármester az említett civil társaság kérdéseire válaszul leírja, hogy a turisztikai besorolású övezet kiterjesztéséről szóló kérelemben szereplő ingatlanok összterülete 65 ezer négyzetméter, a tulajdonosok pedig összesen 600 négyzetméternyi épületegyüttest szeretnének felépíteni.
Egy nagyobb és több kisebb épületben lennének lakások, feldolgozótér, tárolók és iroda
– közölte a polgármester, hozzátéve, hogy a településfejlesztési koncepció várhatóan október elejére készül el. A beépítési kritériumokra a polgármester még nem tudott válaszolni, azt írta, egyelőre a településfejlesztési koncepció tervezetének elkészítése zajlik.
A Balázs-alja és Margya megnevezésű dűlők beépítésének terve a 25 éves Varga Zoltán és a nála is fiatalabb, mindössze 22 éves Varga Csanád Márk három ingatlanjára vonatkozott, mindketten ügyvezetői voltak a két éve Budapesten bejegyzett, főtevékenységeként a szállodai szolgáltatást megadó Holiday Resort Kft.-nek, és jelenleg is tulajdonosai az idősebb Varga Zoltánnal együtt. A cég eddig kevesebb mint hétmillió forint bevételt tudott felmutatni, és az idősebb Varga sem tűnik nagypályás vállalkozónak, így a helyiek azt gyanították, hogy a beruházást nem ők fogják végigvinni.
Ezt a benyomásukat erősítette, hogy Vargáék telekszomszédja a felcsúti milliárdos Mészáros Lőrinc 27 éves fia, ifj. Mészáros Lőrinc, akinek 3,3 hektáros szőlője előzőleg Demján Sándor tulajdonát képezte. (Mészárosék 2017-ben vásárolták fel az azóta elhunyt ingatlanvállalkozó borászatát, a zánkai központtal működő és számos szőlőterülettel rendelkező Canter Borház Kft.-t.) A polgármester leveléből viszont az derült ki, hogy az ifjabb Mészáros telkére vonatkozó változtatási kérelem nem érkezett az önkormányzathoz.