A magyarok nagy arányban küzdenek különböző krónikus betegségekkel, amik jelentősen növelik a koronavírus veszélyességét.
Krónikus betegségek gyűjtögetői vagyunk
A KSH 2019-es adatokon alapuló, most kiadott elemzése szerint a lakosság fele krónikus betegséggel küzd
A Portfolio arról ír, hogy a lakosság 48%-a számolt be arról, hogy saját bevallása szerint van krónikus, legalább 6 hónapja fennálló, vagy vélhetőleg a későbbiekben legalább ugyanennyi ideig tartó betegsége – írja a Portfolio.
A magyarok 61 százalékának volt a felmérést megelőző egy évben olyan, hosszantartó betegsége, amit orvos állapított meg. Az orvos által diagnosztizált krónikus betegséggel élők 87%-a gyógyszert is szed a betegségére.
A lakosság csaknem 15%-a szenved valamilyen allergiától, közel 13%-nak magas a koleszterinszintje, illetve 9%-ot cukorbetegséggel kezelnek. Ezek mind rizikófaktornak számítanak a koronavírusban szenvedőknek. Asztmával 5% él együtt, 4%-nak krónikus hörghurura, illetve tüdőgyulladása van, de a különböző szívbetegségek, veseelégtelenség, vagy rosszindulatú daganat is százezreket érint egyenként – írja a lap.
Magyarországon nagyjából 4 millióan veszélyeztetettek
A számokból kiderül, hogy általában a krónikus betegségek halmozódnak, sok esetben 3 betegsége is lehet valakinek. Összességében elmondható, hogy a magyarok 50-60%-a nem számít a koronavírus szempontjából a kockázati körbe, azonban kb. 40%-uk veszélyeztetettnek számíthat az életkora és/vagy krónikus betegsége miatt.
A krónikus betegek aránya az életkorral párhuzamosan emelkedik: a 15–17 évesek egyötödének, a 65 évesek és annál idősebbek 77%-ának volt krónikus betegsége. Majdnem minden korcsoportban a nők küzdenek több betegséggel.