Orbánék elégtelenre vizsgáztak járványkezelésből, sajnos ezt az állítást húzza alá a halálozások magas száma is. Miközben hazánk a lakosság- és időarányos halálozási mutatókban Európa legrosszabbul teljesítő államai közé tartozik, körülöttünk pedig minden ország szigorít, a populista “vezér” továbbra sem teszi ezt kellőképpen, azok az intézkedések pedig, amiket a kormány eddig meghozott, nagyjából kivétel nélkül a nesze semmi, fogd meg jól kategóriába sorolhatók.
Törlesztési moratórium
Mivel sokan elvesztették a munkájukat vagy/és a bevételi forrásaikat, a koronavírussal kapcsolatos első intézkedések között volt a hiteltörlesztési moratórium bevezetése. Az idei év végéig, azaz 9 hónapig minden olyan ügyfél, akinek 2020. március 18-a előtt kötött, nem felmondott hitele van, mentesül a fizetési kötelezettség alól. Ezt a munkanélküliekre, nyugdíjasokra, gyermekesekre és közfoglalkoztatottakra kiterjesztették még 2021. június végéig. Ez valóban sokaknak segítség (átmenetileg), azonban az, amikor majd vissza kell térni a törlesztésre és ráadásul a kamatok miatt akár másfél-két évvel megemelkedik a futamidő, az már nem lesz kellemes. Egy olyan megoldás, amivel a bankok szerződésmódosításokkal, kamatkedvezményekkel személyre szabott segítséget nyújtottak volna a jövedelmüket vesztett adósoknak, valószínűleg célravezetőbb lehetett volna.
Influenza elleni oltás
Nagyon jól hangzik, hogy a lakosok ingyenesen juthatnak hozzá az egyébként sem drága, 2-4 ezer forintba kerülő, influenza elleni oltáshoz. Ez tényleg egy hathatós segítség lett volna, azonban se szeri, se száma azoknak a panaszoknak, miszerint teljes a káosz és a fejetlenség, sok praxisba egyáltalán nem jutott a vakcinából, vagy jutott ugyan, de mindössze 100 darab, így nagyjából a lakosság 10-15%-ához kerül csupán oltóanyag, a többiekhez nem. Mivel sem beszerezni, sem gyártani nem lehetséges rövid idő alatt, így sok esetben éppen a legveszélyeztetettebbek maradnak oltatlanul.
Béremelés az orvosoknak
Valójában évekkel ezelőtt kellett volna már egy hasonló, vagy még nagyobb szintű béremelés, nemcsak az orvosoknak, de az egészségügyi dolgozóknak, tanároknak, tűzoltóknak, stb. is. A jelenlegi járványügyi helyzetben kicsit kézzelfoghatóbbá vált az orvosok fontossága, így a “történelmi szintű” béremelés elkerülhetetlen volt, de olyan követelményeket támasztottak ezzel együtt, ami a Magyar Orvosi Kamara felmérése szerint az orvosok 77%-ának vállalhatatlan, 40%-uk pedig akár ott is hagyná emiatt a közellátást. A hálapénzt már most sem fogadja el az orvosok 2/3-a, azonban az, hogy a másodállásukról lemondjanak, vagy hogy kivezényelhetőek legyenek akár hosszú hónapokra, sokuk számára elfogadhatatlan. Ahogyan az is, hogy az egészségügyi szakdolgozók nem részesültek hasonló mértékű béremelésben.
Hatósági áras tesztek
A 30.000 forint körüli teszteket hatósági árassá tették, melyet 19.500 forintban határoztak meg. Ez azonban a tesztelést lassította, mert volt olyan labor, ami ennyiért nem volt hajlandó folytatni a tesztelést. Egyébként ez továbbra is egy nagyon magas ár, pláne amikor kettő kell belőle és idegtépő, amikor erre is napokat kell várni. Az elfogadható és a minimum, az ingyenes tesztelés lenne, hiszen aki fizeti a TB-t, az kapja meg ezt is az alapellátás keretein belül, továbbá a nagyobb városok több pontján teszt-állomásokat kellene felállítani.
Védőeszközök beszerzése
A lélegeztetőképekről kiderült, hogy inkább légzéssegítő eszközök, invazív lélegeztetésre nem alkalmasak. A tavasszal beszerzett maszkok pedig orvosi felhasználásra alkalmatlanok voltak. A maszkvarró gép ki tudja, mit készít, de hogy maszkokat nem, vagy alig, az majdnem teljesen biztos. Az orvosok pedig sok esetben még mindig normális védőfelszerelés (arcpajzs, védőruha) nélkül dolgoznak a rendelőkben.
Orbán közben tovább maszatol, a válság pedig egyre mélyül. Csak nehogy a végén a miniszterelnököt is magával rántsa…