Otthon / Friss hírek / A rendőrség elutasította a nyomozást a 4-10-szeres áron megvett kínai maszkgyártó gépsor ügyében

A rendőrség elutasította a nyomozást a 4-10-szeres áron megvett kínai maszkgyártó gépsor ügyében

Igen izgalmas az az indoklás, amivel a Pest Megyeri Rendőr-főkapitányság gazdaságvédelmi osztálya elutasította, hogy Hadházy Ákos független parlamenti képviselő feljelentésére nyomozást indítson egy, a sajtóban többszörösen leleplezett túlárazási ügyben. Hadházy ügyvédje hűtlen kezelés és költségvetési csalás miatt tett feljelentést, írja a 444.

A kínai maszkgyártó gépsorról van szó, arról a „csodamasináról”, ami tavaly áprilisban vált híressé egy miniszterelnöki propagandavideó által. Orbán Viktor ugyanis a sátoraljaújhelyi börtönbe látogatott, hogy szemügyre vegye az ott üzembe állított, s Kínából közel 220 millió forintért vásárolt automata maszkvarró gépet. Ekkor hangzott el az a rendkívül erőteljes mondat is, miszerint a gép egy hónap alatt 2,8 millió maszkot képes előállítani.

Ezt később igazi lebukássorozat követte, ami azzal kezdődött, hogy Hadházy pár hónappal később rákérdezett az addig, a géppel legyártott maszkok tényleges számára.

A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága írásban azt válaszolta, a videóban elhangzott mennyiség töredéke került legyártásra, azaz időarányosan több mint ötmillióhoz képest 890 ezret gyártottak a „csodagéppel”. Az eltérést azzal indokolták, hogy a miniszterelnöki látogatáson határozottan erre az egy gépsorra bemondott adat valójában a Büntetésvégrehajtás teljes kapacitását takarja.

A gépért a magyar kormány megbízásából eljáró cég tavaly tavasszal 600 ezer eurót, azaz kb. 216 millió forintot fizetett. Két, egymástól független üzletember azonban azt állította, ugyanabban az időszakban nagyjából ekkora, illetve jóval nagyobb kapacitású maszkvarró gépre Kínából ennek a töredékére rúgó konkrét árajánlatot kapott.

Egyikük levélben írta meg Hadházynak, hogy április 24-én Kínából 63 ezer dolláros, vagyis nem egészen húszmillió forintos árajánlatot kapott egy percenként 100 maszkot – havonta több mint 4 millió – gyártani képes ilyen gépre.

Egy másik cégtulajdonos az RTL Klub híradójának mondta, hogy április közepén egy havi több mint 2 millió maszk megvarrására képes, az Orbán-videóban szereplővel szinte megegyező gépet 50 millió forintért tudott volna behozni Magyarországra.

Az ügyben Hadházyék feljelentést tettek, ezt utasították most el az alábbi indoklással:

A feljelentéshez csatolt adásvételi keretszerződés tárgyát képező maszkgyártó gépsor ára nem hasonlítható össze az internetről letöltött és a feljelentéshez mellékelt, hasonló funkciójú és teljesítményű gépsorok ellenértékével, valamint ugyancsak a feljelentéshez csatolt, a Babosi Mérnökiroda Kft. részére adott, maszkgyártó gépsorra vonatkozó árajánlatban közölt összeggel. A világméretű pandémiás helyzetben a piaci egyensúly felborult, a megelőzéshez és védekezéshez szükséges eszközök, berendezések iránti kereslet jelentős mértékben megnövekedett, ami az árak emelkedését idézte elő.

Az eredeti feljelentéshez egyébként Hadházy később feljelentés-kiegészítést fűzött, hiszen tudomására jutott, hogy BVOP a saját honlapján árulta el, kiskunhalasi intézményükbe két, a sátorajaújhelyi kapacitásának kétszeresére képes maszkgyártó gépet vettek ugyanakkor, darabonként 23 millióért. A rend őrei azonban emiatt sem kezdtek nyomozásba.

S talán mégsem lehet minden rendben e téren, hiszen az elutasító végzésben azt írják, az elutasítás a feljelentés hűtlen kezelős részére vonatkozott. A “költségvetési csalás bűntett bűncselekmény vonatkozásában” a feljelentést a rendőrök elbírálásra továbbították a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Közép-magyarországi Bűnügyi Igazgatóságának.

TG Facebook Comments

About hellodelsomogy

Check Also

„Nem fogadjuk el a büntető szemléletet” – az orvosok szerint a belügy nem jó irányba viszi az egészségügyet

„A Kamarával a tárgyalást eredményesen zártuk, amit Dr. Kincses Gyula elnök úr levélben köszönt meg” …

Leave a Reply

Close
%d bloggers like this: