Tegnap este egy kivitelező cég tartott Nagyatádon részletes tájékoztatót arról, hogy milyen feltételekkel és milyen módon pályázhatunk térítésmentesen napelemekre és egyéb energetikai korszerűsítésre.
Kezdetét vette az RRF- 6.2.1-es jelölésű, „Lakossági napelemes rendszerek támogatása és fűtési rendszerek elektrifikálása napelemes rendszerekkel kombinálva” című projekt első üteme, melyre a somogyiak január 3-ig nyújthatják be pályázatukat. Somogy megyében összesen 10 milliárd forintot fognak kiosztani erre a célra, hozzávetőlegesen 3 ezer háztartás energetikai korszerűsítése fog belőle megvalósulni. A média már sokszor boncolgatta a témát, ám a pályázati kiíráson többször változtattak, így az átlagemberek fejében sok a kérdés. Ezt orvosolandó tegnap este a kulturális központban egy, a pályázatban regisztrált kivitelező cég, az Energo Zero Kft. képviselője, Pártos Balázs, valamint egy pályázatíró cég képviselője, Varga Bernadett, valamint Ormai István polgármester tartottak tájékoztatót. A kivitelező a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének támogatásával vesz részt a projektben. Nagy volt az érdeklődés, legalább 50-en jelentek meg a tájékoztatón.
A teljesség igénye nélkül a következő fontos információk hangzottak el a fórumon:
A pályázatban való részvétel során két lehetőség közül választhatunk. Az elsőben csak napelemes rendszer telepítésére pályázhatunk: a nyertes pályázatok minden költséget fedeznek, a munkadíjtól kezdve az anyagköltségen át a beszerelésig és bekötésig. A fejlesztés célkitűzése a villanyszámla kinullázása havi 20-25 ezer forint erejéig.
A második komplex pályázati lehetőség nemcsak napaelemek telepítésével, hanem egy akkumulátor és egy hűtő-fűtő klímarendszer beszerelésével, valamint nyílászárócserével is jár. A korszerűsítés nyomán a fogyasztástól függően akár 600-750 ezer forintot is meg lehet takarítani – állítja a kivitelező.
A pályázatban való részvétel feltételei a teljesség igénye nélkül:
- a pályázónak 18 év felettinek kell lennie,
- legkésőbb 2021. augusztus 20-ig bejegyzett tulajdonjoggal kell rendelkeznie a korszerűsítendő ingatlanra,
- rendelkeznie kell magyar adóazonosító jellel
- a háztartásban élő keresők 2020-as havi bruttó átlagjövedelme nem haladhatja meg a 404 ezer forintot.
A napelemigények kalkulálásához a háztartás előző évi áramfogyasztását veszik alapul. Amennyiben az ingatlanban alacsony volt a fogyasztás (mert például éppen üresen állt), úgy az energetikai tanúsítvány alapján számolt átlagfogyasztást veszik figyelembe.
A kivitelező szerint a pályázaton elnyert összeg maradéktalanul elegendő arra, hogy a legkorszerűbb eszközöket szereljék be, a pályázónak nem kell attól tartania, hogy a saját zsebébe kell majd nyúlni. Ez egyaránt igaz az egyszerű napelemes és a komplex pályázatra is. Továbbá a beszerelt eszközök közül a napelemekre 12 éves, az inverterre 5 éves garanciát vállalnak.
A pályázaton kedvezőbb pontszámokat szerezhet az, aki fejlesztendő, hátrányos régióban él. Somogy és azon belül Nagyatád is ebbe a kategóriába tartozik, így a helyiek jó eséllyel indulnak. Továbbá kedvezőbb elbírálásban részesülnek a kisgyermekes családok, ahol 2021. augusztus 20-ig már van lakcímkártyával rendelkező 18 év alatti lakos az ingatlanban.
Felmerülhet a kérdés: milyen költség terhelheti a pályázót? Ez attól függ, hogy magunk akarjuk megírni a pályázatot, vagy megbízunk vele egy céget. Mindkét esetben fel fognak merülni azonos költségtételek, mint például az energetikai tanúsítvány kikérése, ám ennek költségét a céges díj már tartalmazza. Az Energo Zero-val együttműködő pályázatíró cég, a babElon Systems például az alábbi díjakkal dolgozik:
- Csak napelemes rendszer esetében: bruttó 50 000 Ft
- Komplex energetika rendszer esetében: bruttó 95 000 Ft
Értelemszerűen egy céges megbízás esetén a pályázónak nem kell bajlódnia a papírmunkával. A megírt pályázatot akár újra benyújthatjuk a későbbi ütemekben, ha az elsőben nem lett nyertes. Érdemes tehát már az elsőben részt venni. A pályázatokat várhatóan márciusig elbírálják, és kihirdetik a nyerteseket.
atadhir.hu