Emlékszünk még Orbán 2018. március 15-ei beszédére? A 4 évvel ezelőtti fenyegetése egy jelentős lépés volt a társadalom megosztottságának véglegesítésére. Saját választóinak egyrészt azt üzente, hogy megnyugodhatnak, vélt és valós ellenfeleik ellen minden eszköz megengedett, és a velük való leszámolás stabil „erkölcsi” és „jogi” alapokon nyugszik. Másrészt viszont félelmet is keltett híveiben. Előrevetítette, hogy mi vár arra, aki nem marad a sorban. Igen, a félelem is összeköti a fideszeseket, csoportidentitást ad nekik, megerősítheti őket abban a hitben, hogy jól választottak. Csakhogy a félelem kétélű fegyver: az öntudatos, gondolkodó emberekben inkább az elnyomással szembeni elszántságot fokozza.
Érthető, hogy ennyire féltik a hatalmukat. Érthető, hogy félelmet akarnak kelteni, hisz ha elbukják a választást, rajtuk vesznek jogi elégtételt. Ezért foggal-körömmel fognak harcolni, amihez hadsereg is kell. 4 éve mindenki tudja, hogy a nem fideszesek félhetnek, viszont akik hitet tesznek a kormány mellett, azok megkönnyebbülhetnek, mint az iskolában a diák, amikor a tanár nem őt hívta ki felelni. Nem ez a végső lelkiállapot azonban, amit a Fidesz hergelése, fenyegetése képes kiváltani híveiből. Orbán nem egyszerűen azt várja választóitól, hogy április 3-án a kormánypártra szavazzanak, hanem hogy ők is az élet minden területén tekintsék ellenségnek a nem fideszes embertársaikat.
A leggyávább fideszes fanatikusnak is erőt, bátorságot kölcsönöz majd a falkaösztön: látja a tévében az alfahímet, Orbánt, ahogy jól megfenyeget mindenkit – és bizonyos területeken a hatalma is megvan a fenyegetés beváltására –, és úgy érzi, ő is képes lenne puszta kézzel megküzdeni Brüsszellel vagy csak simán fellökni Soros Györgyöt az utcán, már ha éppen összefutnának.
De a harcnak van ennél is kézzelfoghatóbb formája is. Például, ha Bayer Zsolti elküldi a kurva anyjába a vele szemtelenkedő patkányt, akkor az egyszeri fideszes szavazó rájön, hogy valójában szabad ilyet csinálni, az ellenzéki patkányokkal szemben nem érvényesek a társadalmi együttélést szabályozó normák. Ha a falkavezérnek nem kell retorzióktól tartania, akkor az egyszerű falkatagnak sem. Annál is inkább, mivel Orbán ugye erkölcsi elégtételről is beszélt, ezek szerint elég csak a Fidesz „erkölcsi” normáit követni ahhoz, hogy tudják, jó irányba haladnak.
Jó lenne észrevennie a Fidesz szavazóinak, hogy eszközöknek tekintik őket, és beláthatatlan következményei lehetnek az évtizedes polgárháborús közhangulatnak.
zsurpubi.hu