Otthon / Egyéb / Újra jogokat és felelősséget kérnek az önkormányzatok
A kép forrása: internet

Újra jogokat és felelősséget kérnek az önkormányzatok

Akiknek elegük van az elmúlt 12 év megannyi visszaéléséből, mutyijából, a közvagyon kisajátításából, a demokrácia alapvetésének tekintett fékek és ellensúlyok felszámolásából, a társadalom legfontosabb intézményeinek kiüresítéséből, most a közelgő választásokat a lét vagy nem lét sorskérdésének tekintik. A Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) tíz pontban fogalmazta meg, hogy egy kormányváltás után melyek legyenek azok a legfontosabb intézkedések, amelyek segíthetnek a fuldokló önkormányzatoknak végre levegőhöz jutni és talpra állni. Gémesi Györgyöt, a MÖSZ elnökét erről kérdeztük.

Gödöllő polgármestere ikonikus személyiség. Egyike azoknak a politikusoknak, akik a rendszerváltás óta példát mutatnak arra, hogyan kell tisztességesen és következetesen képviselni azokat az embereket, akiknek bizalmából betöltenek valamilyen tisztséget. Sokféle feladatot ajánlottak már neki, de ő mindet elhárította magától – városa polgárainak szolgálatát tartotta fontosabbnak. „A települések vezetőin nagyon sok múlik”, mondja. „Miközben az Orbán-kormány rendre a nemzeti önrendelkezés fontosságát hangsúlyozza, ugyanezt az önrendelkezést a településeknek nem biztosítja. Nincsenek illúzióink, hiszen tudjuk jól, hogy a Fidesz üres kasszát fog maga után hagyni, ugyanakkor számos olyan dolog van, amit az üres kassza ellenére is meg lehet, sőt, meg is kell tenni a kisebb és nagyobb települések fejlődése érdekében.”

Szerinte ezek egy része nem feltétlenül pénz kérdése. Nincs szó borzalmasan nagy összegekről. Hogy mindenki értse, sorolja is: a szolidaritási adó eltörléséről beszél, ami mintegy 90 milliárd forint, nem omlik össze a büdzsé, ha az önkormányzatokhoz visszakerül a korábban elvont gépjárműadó 36 milliárdja illetve az iparűzési adó. Így foglalta össze annak a tíz pontos dokumentumnak a gazdasági hátterét, amelyet egy váci találkozón véglegesített formájában a polgármesterek letettek az ellenzéki összefogás miniszterelnök-jelöltjének kezébe.

Gémesi segélykiáltásnak nevezte a dokumentumban megfogalmazott kéréseket, amelyeket nemcsak Márki-Zay Péternek, hanem Orbán Viktornak is elküldtek, de a kormányfő hivatalából egyelőre nem kaptak választ a polgármesterek. Az elmúlt 12 év önkormányzatokat kivéreztető intézkedései után azt remélik, egy hatalomváltást követően majd folytatni lehet azt az utat, amelyen az önkormányzatiság 1990-ben elindult. A feladatok és a hatáskörök egyensúlya felborult, most azt szeretnék, ha ismét visszakapnák korábbi szerepeik egy részét, és a települések lakóinak életminőségéért rájuk ruházott felelősséget is.

„Nem mondunk újat, amikor azt hangsúlyozzuk, hogy a helyi kérdésekben a helyi önkormányzatok jobban képben vannak, mint egy távoli, központi hivatal vagy irányító intézmény bürokratái. Akadémikusokat és szakértőket kértünk fel, mondják meg, hogy a XXI. század második évtizedében merre vezet az önkormányzatiság helyes útja”– avat be a mostanra elkészült javaslat-csomag születésének körülményeibe. Hozzáteszi: természetesen egyetlen dokumentumban nem lehetett minden megkérdezett polgármester véleményét idézni, de az elnökség által végül elfogadott tíz pont fontos eszenciája az országos szinten lefolytatott vitáknak, egyeztetéseknek. „Ez nem pártpolitikai program, nem politikai indíttatásból született állásfoglalás – mondja Gémesi György -, száraz tények, tapasztalatok állnak minden mondatunk mögött.”

Ahhoz, hogy a következő években az önkormányzatok végre többet tehessenek a településük lakóiért, új jogszabályokat remélnek egy esetleg tavasszal hivatalba lépő új kormánytól. A MÖSZ elnöke tarthatatlan állapotnak nevezi a jelenlegi helyzetet, hogy egy országban az önkormányzatoknak a jó gazdálkodásuk arányában kelljen adót fizetniük a központi kormányzatnak, és mindez ne fordítva történjen. Elvonnak helyi adóbevételeket, miközben elvárják, hogy legyen a településen tömegközlekedés, egészséges ivóvíz és szemétszállítás. „Ez nem tartható fenn” – mondja. Önkéntes alapon vissza kell adni a településeknek az iskoláikat, és azok ugyanolyan anyagi támogatást élvezzenek, mint amilyet az egyházi kezelésben működő intézmények megkapnak.

„Nagyjából 10 éve tudják Brüsszelben, hogy idehaza a kormány fokozatosan lebontja a jogállam kereteit, de végre ezt az EU is megelégelte. Megszületett a döntés, amely lehetőséget fog teremteni arra, hogy az önkormányzatok sokkal hasznosabban tudjanak felhasználni uniós fejlesztési forrásokat, akár közvetlenül pályázhassanak azokra. Azonban azt is tudjuk, hogy ez még nem ma és nem is holnap fog megvalósulni.”

Sértik az önkormányzatiságot az építéshatósági jogkörök elvonása miatt a felpuhított szabályok, amelyek eredményeképpen lassan szabályozhatatlanná válnak a településeken az építkezések. Polgármester kollégái által tapasztalt rémes példákat is említ, olyanokat, mint amelyekről a Várban folyó építkezések kapcsán is hallani. De számos településen megesik, hogy a lakók egy szép napon arra ébrednek, a megkérdezésük nélkül a családi házas övezetben soklakásos lakópark építésébe kezdtek, mert egy kivételesen kezelt gazdasági kör érdekei azt kívánták. Az elvont jogkörök között említi a beépítési előírások ellenőrzési lehetőségét, amit szintén kivettek a helyi önkormányzatok kezéből.

Ha nem győz most az ellenzék, mi lesz a következő években a lázadozó önkormányzatok sorsa? „Megyünk tovább, tesszük a dolgunkat, 2024-ig van mandátumunk” – mondja. Némi reményt lát azonban abban, hogy az utóbbi hónapokban már a fideszes önkormányzati vezetők, Cser-Palkovits András, és mások is meg mertek szólalni, s stratégiai változtatásokat sürgettek a kormányzat önkormányzati politikájában. Persze a kormánypárt belső köreihez tartozó polgármesterek többet megtehetnek, mint a kistelepülések vezetői. „A legtöbbjüket megfenyegették, a korábbi évek tapasztalataiból tanultak és azzal számolnak, ha nem hallgatnak, könnyen elveszíthetnek támogatásokat, pályázati forrásokat.” Márki-Zay Péter ezzel szemben még azt is megkockáztatja: egyre több olyan közepes méretű település vezetője lehet, aki megelégelte a kiszolgáltatottságot és hajlandó dacolni még a Fidesz bosszúpolitikájával is. Ők valószínűleg támogatják azt az igazságosabb vidék és falufejlesztési koncepciót, amelyet az egyesült ellenzék képvisel. Ígéri, ha kormányra kerül, nem politikai szempontok, hanem indokoltság alapján döntenek majd a támogatások odaítéléséről.

„Jó lenne, ha a politika újra a szolgálatról szólna, nem a politikusok uralkodási vágyáról. Akkor talán megérjük, hogy partnernek fogják tekinteni a kormányzati döntéshozók az önkormányzatokat. Ha politikai háború és bosszúhadjárat kezdődik, akkor nincs mit tenni. Túl kell élni a nehéz időket, eddig is ezt tettük” – zárja a gödöllői polgármester.

A magyar Önkormányzatok Szövetségének 10 pontja

  1. Az új országgyűlésnek az önkormányzatokkal egyeztetett határozatban kell megerősítenie a Helyi Önkormányzatok Európai Chartájának rendelkezéseit, elismerni a helyi önkormányzatokat, mint a demokrácia egyik alapintézményét, a helyi közügyekben való elsődleges kompetenciájukat. Újra alapjogként kell elismerni a települések önkormányzásához való jogát. Biztosítani kell az önkormányzatok pénzügyi önállóságát és feladataikhoz mérten kell megteremteni a települések önfenntartó képességének alapjait.
  2. Az új kormány az önkormányzatokat, az önkormányzatok szakmai és érdekvédelmi szövetségeit fontos partnernek tekinti, intézményesíti és jogszabályba foglalja a rendszeres és tényleges egyeztetési kötelezettséget.
  3. Garantálni kell az önkormányzatok szervezetalakítási és társulási szabadságát. A kormány és az önkormányzatok közös célja a minőségi közszolgáltatások biztosítása. Ezért támogatni, sőt a helyi adottságok figyelembevételével, az önkormányzati feladatok magas színvonalú ellátása érdekében ösztönözni kell a közös, térségi társulási formában történő feladatellátást.
  4. Az első kormányzati intézkedések között döntést kell hozni a kormány által korábban központosított, elvont feladatok és hatáskörök (így például az oktatási intézmények fenntartása, építéshatósági, gyámügyi feladatok) felülvizsgálatáról és visszaadásáról, valamint az ezekhez kapcsolódó igazgatási szakemberek, tulajdonosi jogosítványok, eszközök és pénzügyi források biztosításáról.
  5. A 2022-es költségvetés önkormányzatokat érintő törvényi szabályozása felülvizsgálatának és korrekciójának az új kormány megalakulását követően, két hónapon belül meg kell történnie. Ennek részeként dönteni kell a szolidaritási hozzájárulás jelenlegi szabályozásának átalakításáról, a vészhelyzetre hivatkozva eltörölt helyi iparűzési adó bevételkiesés teljes körű kárpótlásáról és a 2020-ban elvont gépjárműadó visszaadásáról.
  6. A 2023. évi költségvetés és a költségvetést érintő jogszabályok előkészítésébe az új kormány már vonja be az önkormányzati érdekszövetségeket. A törvényjavaslatok benyújtását megelőzően biztosítani kell a párbeszédhez szükséges szakmai információkat, melyek lehetőséget teremtenek a megalapozott egyeztetésekre és az önkormányzati javaslatok figyelembevételére.
  7. A következő költségvetési év tervezésével együtt – az átláthatóság és kiszámíthatóság jegyében – kell megtenni az új helyi feladatokat hosszú távon, fenntartható módon finanszírozó forrásmegosztási és állami hozzájárulási rendszerrel összefüggő jogalkotói lépéseket.
  8. A nemzeti felzárkóztatási és fejlesztési célok meghatározásába, valamint az uniós helyreállítási alapok hatékony és transzparens felhasználásába be kell vonni az önkormányzatokat, a gazdasági és civil közösségi szereplőket.
  9. Az új kormánynak – az érdekképviseletekkel egyeztetve – fenntartható és értékálló bérrendezést kell végrehajtania, mellyel elismeri az önkormányzati dolgozók munkáját és visszaadja a közigazgatási szakma becsületét az állami és önkormányzati hivatalokban.
  10. A helyi önkormányzati rendszer továbbfejlesztéséhez és a kormányzati szintű párbeszédhez szükséges szakmai háttér feltételeit is biztosítani kell. A kormány vállaljon felelősséget arra, hogy az országos önkormányzati szövetségekkel közös irányítású szakmai előkészítő, információs és fejlesztő szervezetet hoz létre és hozzájárul annak működéséhez.
hirklikk.hu

TG Facebook Comments

About hellodelsomogy

Check Also

Ördögűzőt fogadott Orbán Viktor

A miniszterelnök a karmelitában látta vendégül James Blount atyát aki 40 éve hivatalosan is exorcistának, …

Leave a Reply

Close
%d bloggers like this: