Választók jogellenes befolyásolását, szavazatvásárlásokat, láncszavazást, szavazók szervezett utaztatását figyeli és akadályozza, dokumentálja és jelenti be a Tiszta szavazás program több száz önkéntese a vasárnapi választásokon. A több tucat szavazókörben dolgozó őrszemek, jogászok és szórólaposztó önkéntesek munkája szavazóköri eredményeket dönthet el a csalások megelőzésével és bejelentésével.
A Civil Kollégium Alapítvány, a Társaság a Szabadságjogokért, az aHang és a Political Capital szövetségében szervezett Tiszta szavazás kampány célja, hogy az emberek felismerjék, megelőzzék és bejelentsék a jogsértéseket. Korábbi tapasztalataik alapján biztosak benne, hogy csak a civilek részvételével lehetnek visszaélésektől mentes és tisztességes országgyűlési választások Magyarországon. Ezért telefonos forródrótot is indítottak azoknak, akiket zsarolnak, fenyegetnek, lefizetnek, és akik ilyen eseteket látnak.
Magyarországon több ezer embert befolyásolnak a szavazati joguk gyakorlásában. Ez veszélyezteti a választások tisztaságát, ezzel Magyarország demokratikus berendezkedését – mondta Bálint Mónika, a Civil Kollégium Alapítvány ügyvezető igazgatója a budapesti Kossuth téren tartott sajtótájékoztatón szerdán.
A CKA vezetője szerint a politika fontos része, hogy megpróbálják meggyőzni a választókat, de a választás előtt pénzzel vagy ajándékokkal lefizetni a kiszolgáltatott helyzetben lévő, szegénységben élő szavazókat bűncselekmény.
Mit tehet, aki visszaélést lát?
Ha az állam nem teszi meg, akkor védjük meg mi a szavazatunkat! – kérte Bálint Mónika.
Ehhez a CKA és az aHang által szervezett őrszemek mellett jogászokra is szükség van.
A szavazás napján a TASZ jogászai az ország számos pontján személyesen is jelen lesznek, hogy az őrszemeket jogi tanácsadással, beadványírással segítsék.
Telefonon pedig a kampányidőszak kezdete óta bárki számára elérhetőek a +36307223356-os számon, továbbá a jogsegely@tasz.hu email címen. A választás napján több mint 20 jogász fogja várni a hívásokat.
ezalenyeg.hu