Otthon / Friss hírek / Megnyitottak a szavazókörök, megkezdődött a rendszerváltás utáni kilencedik parlamenti választás
A kép forrása: internet

Megnyitottak a szavazókörök, megkezdődött a rendszerváltás utáni kilencedik parlamenti választás

A legfontosabb kérdés az, hogy Orbán Viktor ötödször is kormányt alakíthat-e, vagy az ellenzéki pártok közös jelöltje Márki-Zay Péter megszakítja a hosszú évek óta tartó Fidesz hegemóniát. 2010 óta a Fidesz-KDNP kormányoz, ráadásul kétharmados többséggel. 2010-ben a listás szavazatok 52,7 százalékával, 2014-ben 43,7 százalékával, 2018 pedig 47,36 százalékával érte el ezt a mandátumarányt. Természetesen az idei választások előtt is készültek közvélemény-kutatások, ám ezek eredményeiből nehéz megalapozott megállapításokat tenni, annyira különböznek egymástól. Miközben a Závecz szoros versenyt ígér, addig a Medián szerint akár jelentős Fidesz-győzelem is várható vasárnap.

Úgy zárnak hétkor a szavazókörök, mint legutóbb? 

Négy évvel ezelőtt hatalmas sorok álltak néhány átjelentkezőket fogadó szavazóköröknél Budapesten, ezért ezek még órákkal a tervezett zárás után is nyitva voltak. A Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke, Nagy Attila arról beszélt nemrég az RTK Klub Híradójában, hogy „az összes olyan helyszínt, ahol nagy volt a sor 2018-ban, ellenőriztük, és javaslatokat tettünk”. Ígéretük szerint idén már nem lesz hasonló fennakadás.

Az első szavazó jelenlétében zárják le az urnát

A szavazás megkezdése előtt az összes szavazókörben valamennyi urnát az első választó jelenlétében zárja le a szavazatszámláló bizottság a vasárnapi országgyűlési választáson. A szavazatszámláló bizottság előbb ellenőrzi a szavazásra megjelenő első választópolgár személyazonosságát és lakcímét vagy személyi azonosítóját, valamint azt, hogy szerepel-e a névjegyzékben. Az első szavazó nem lehet a szavazatszámláló bizottság tagja vagy a jegyzőkönyvvezető.

A szavazatszámláló bizottság és az elsőként szavazó választópolgár együtt megvizsgálja, hogy a szavazóhelyiségben használt urnák – köztük a mozgóurna – üresek-e. Ezután a szavazatszámláló bizottság lezárja az urnákat: a műanyag urna fedelét az alsó részre illeszti és két oldalon plombával lezárja, a papírurnákon a nemzeti színű urnazáró szalagot feszesre húzza, szorosan megköti, az urnákra címkéket ragaszt, amelyeket lebélyegez. A lezárásnak úgy kell megtörténnie, hogy az urnából – a szétszedése nélkül – ne lehessen szavazólapot kivenni vagy az urnába (az erre szolgáló nyíláson kívül máshol) szavazólapot betenni.

(MTI)

Lejárt személyivel is lehet szavazni

Az országgyűlési választáson minden nagykorú magyar állampolgár szavazhat. Február 11-ig 7,8 millió, magyarországi lakóhellyel rendelkező választó kapta kézhez a névjegyzékbe való felvételről szóló értesítést. A választásra jogosultak száma összesen 8 217 167 fő. Szavazni bármilyen érvényes személyazonosító okmánnyal lehet, vagyis mindenképpen vigyünk magunkkal útlevelet, jogosítványt vagy személyi igazolványt.

A bizottság nem engedi szavazni azt, aki nem tudja a személyazonosságát és lakcímét igazolni vagy lejárt valamelyik dokumentumának érvényessége,

de a veszélyhelyzet idején lejárt okmányokat érvényesnek tekintik.

Ennek értelmében érvényes a személyazonosító igazolvány, vezetői engedély, illetve az útlevél, ha az érvényességi ideje 2020. március 11-ei vagy azt követő időpont, és érvénytelen, ha 2020. március 11. előtti időpont.

Ha a szavazó korábban nem jelentkezett át, akkor a választásokon a bejelentett, a lakcímkártyán szereplő lakcím szerinti szavazókörben voksolhat. A valasztas.hu oldalon a szavazókereső segít ennek a szavazókörnek a megtalálásában.

Érdemes esernyővel menni a szavazásra

A választás napjára virradó éjszaka és hajnalban sokfelé várható havas eső, havazás, helyenként eső is – írja az Időkép. Napközben aztán csökken a csapadék, és délután már csak az Alföldön valószínű elszórtan kisebb eső, egy-egy zápor, illetve hózápor. A nap második felében északnyugat felől szakadozni kezd a felhőzet. Élénk, erős, a Dunántúlon néhol viharos lesz az északi-északnyugati szél. Napközben sem lesz túl meleg, csupán 4-9 fokot mérhetünk.

Mindenkinek két szavazata van

A választópolgárok két szavazattal rendelkeznek. Az egyik voksukkal arról dönthetnek, hogy a saját körzetükben ki képviselje a választókerületet a parlamentben. Így döntünk a 106 egyéni jelöltről. Az országos listán pedig a pártokra szavazunk, melyek egy sorrendet állítottak fel. A Fidesz-KDNP országos listáján az első helyen Orbán Viktor szerepel, míg az ellenzékén Márki-Zay Péter. 93 országgyűlési mandátum sorsa dől el így. A szavazólapon a következő sorrendben szerepelnek a pártok:

  1. DK-Jobbik-Momentum-MSZP-LMP-Párbeszéd;
  2. Normális Élet Pártja;
  3. Magyar Kétfarkú Kutya Párt;
  4. Megoldás Mozgalom;
  5. Mi Hazánk Mozgalom;
  6. Fidesz-Magyar Polgári Szövetség-Kereszténydemokrata Néppárt.
MOHAI BALÁZS / MTIOrszágos pártlistás szavazólap mintája a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) ülésén 2022. március 3-án. A tanácskozáson az NVB jóváhagyta az országos pártlistás szavazólapok mintáját. Az egyik a magyarországi szavazásra, a másik a levélben szavazásra készült. A szavazólapokon hat pártlista neve szerepel.

24.hu

TG Facebook Comments

About hellodelsomogy

Check Also

„Nem fogadjuk el a büntető szemléletet” – az orvosok szerint a belügy nem jó irányba viszi az egészségügyet

„A Kamarával a tárgyalást eredményesen zártuk, amit Dr. Kincses Gyula elnök úr levélben köszönt meg” …

Leave a Reply

Close
%d bloggers like this: