A világ legnagyobb vagyonkezelő cégének elemzési részlege szerint nem nagyon kellene egyelőre a feltörekvő országok részvényeibe befektetni, mivel a vírus ott még mindig jelen van, s az egészségügynek és a gazdaságpolitikának nem igazán sikerült kezelnie azt. Magyarország is ebbe a csoportba tartozik. Van persze ellenvélemény, s a többség felülsúlyozza a feltörekvő piacokat.
Annak ellenére, hogy az Európai Unió tagja, Magyarország a befektetői világban még mindig a feltörekvő országok csoportjába tartozik (ami az egy főre eső GDP alapján indokolt is). Ezek részvényeinek alulsúlyozását javasolja egyelőre a világ legnagyobb vagyonkezelő cégének az elemzőcége, a Blackrock Investment Institute, mivel szerintük ezen országok közül nagyon sok még mindig küszködik a koronavírus járvánnyal.

Taktikai okokból óvatosak
“Általában, taktikai szempontból még mindig elővigyázatosak vagyunk a feltörekvő piacokkal. Ennek oka, hogy a vírus még mindig extrém mértékben jelen van és a jelek szerint az egészségügynek és a gazdaságpolitikának még mindig nem sikerült kellő mértékben kezelnie ezt” – mondta a CNBC-nek Ben Powell, a cég vezető befektetési stratégája.
A feltörekvő piaci kategóriába tartozó országok között vannak azok is, amelyekben összesítve a legtöbb embernél mutatták ki a koronavírus fertőzést. A Johns Hopkins University adatai szerint az első öt, legtöbb fertőzöttet felmutató ország közül négy feltörekvő gazdaság, Brazília, India, Oroszország és Peru.
Powell ugyanakkor felhívja a figyelmet, hogy persze érdemes differenciálni a feltörekvő országok között. Ő személy szerint preferálja Kínát és az általa Észak-Ázsiainak nevezett országokat, mint Dél-Korea és Tajvan. Ezek fontos exportőr országok és részesülnek a technológiai ciklus felíveléséből. Mind a három piac része az MSCI Emerging Markets Indexének.
Nem mindenki olyan pesszimista
Ugyanakkor a portál szerint nem mindenki annyira pesszimista mint a Blackrock, ha a feltörekvő piacok összességéről van szó. A Pictet Asset Management svájci vagyonkezelő cég például szeptemberben a korábbi semlegesről felülsúlyozásra javította a feltörekvő piacok besorolását. Ennek oka, hogy Kína a jelek szerint sokkal hamarabb talpra állt a koronavírus okozta sokkból, mint a világ többi része, s a jövőben vezetheti a fellendülést a feltörekvő piacokon. Szerintük a feltörekvő gazdaságok amúgy is a vártnál ellenállóbbnak bizonyultak a vírussal szemben, a menet közben gyengülő dollár is jót tehet exportjuknak és enyhítheti adósságterheiket.
Mindezeket figyelembe véve a feltörekvő országok jól pozicionáltak ahhoz, hogy felülteljesítsék a fejlett országok többségét, ez indokolja az eszközosztály felülsúlyozását – írták a cég szakértői.
A feltörekvő piacok talpra állásában már augusztusban elkezdtek nagyon hinni a befektetők, ezt mutatja a Bank of America legutóbbi alapkezelői felmérése is. A válaszadók által kezelt portfóliókban egy hónap alatt több, mint 11 százalékkal emelkedett a feltörekvő piaci eszközök súlya, ennél nagyobb mozgás csak az eurozónás eszközök felé volt megfigyelhető. A válaszadók több, mint 70 százaléka válaszolta azt, hogy felülsúlyozza a feltörekvő piaci részvényeket.
hellodelsomogy Dél-Somogy friss hírei egy helyen